Móda · 15. 9. 2019

LED zářivky tvoří pouze část segmentu polovodičové osvětlovací techniky

Lidstvo se nespokojilo s přirozeným denním a nočním cyklem, který striktně ohraničuje sluneční kotouč, v pravěku prodlužoval den rozdělaný oheň a ohnivé louče svou dominanci umělého osvětlení udržely až do raného středověku. Později jej doplnily zapálené knoty svíček a objev petrolejové lampy, teprve vynález elektrického proudu a průmyslová revoluce konce 19. století výrazně změnila ráz komfortu civilizovaného světa.

osvětlení místnosti

Dominantní postavení si dlouho držela žárovka s wolframovým vláknem. Déle než jedno celé století. Odborníci si však dobře uvědomovali úskalí této zavedené technologie, jíž je především velmi nízká účinnost. Žárovky dokážou elektrickou energii přeměnit na světlo pouze z necelých 20 procent, zbývající energie je doslova vyplýtvána na vzniklé teplo. Tohoto průvodního jevu využívá řada pěstitelů zeleniny a chovatelů drobného zvířectva, zvláště hmyzu a plazů, kteří nemají stálou teplotu těla a jsou závislí na prostředí, kde se pohybují.
V průběhu času se kromě vláknových žárovek rozjela výroba alternativních zdrojů – výbojek a lineárních a později kompaktních zářivek. Ty zaplavily trh již od poloviny dvacátého století a v téže době započala svou dlouhou pouť technologie polovodičů, tzv. LED diod. V současné době tvoří velmi rozšířený segment osvětlovací techniky a jsou v mnoha směrech výhodné. Kromě dlouhé životnosti a nízké spotřeby elektřiny je to především velmi široké rozpětí barev a možností využití.

všesměrová LED žárovka

Volitelná barevná škála – vybírat lze z barevné škály jakoukoli barvu světelného spektra, nejčastěji jde o bílé denní světlo v teplých, neutrálních nebo chladných odstínech. Lze tedy koncipovat umělé osvětlení doslova na míru podle požadavků a specifických podmínek.
Široké rozpětí využití – s LED diodami se setkáváme běžně v podobě žárovek, pásků, LED zářivek Lightpark a LED panelů. Jsou součástí podsvícení monitorů, světelných tabulí a televizorů. Spolehlivě pracují v mobilních telefonech, přenosných svítilnách, jsou součástí domácích spotřebičů, ovládacích panelů, senzorů, budíků, hodinek, solárních lamp a mnoha dalších výrobků.