Každý, kdo se odhodlá mít na zahradě bazén, se neobejde bez bazénové filtrace. Ta je potřebná k tomu, aby odstraňovala z vody mechanické nečistoty. Využívá se k tomu buď papírová vložka do kartušového filtračního boxu, což je vhodné zejména pro malé bazény, anebo jde o filtraci pískovou. Písek do bazénové filtrace https://www.chlorito.cz/pisek-do-piskovych-filtru je schopen zachytit i velmi jemné nečistoty za předpokladu, že bude mít ty správné vlastnosti.

vnitřek bazénu

Velikost zrn – do filtrace nemůžete nasypat obyčejný říční či kopaný písek, který se využívá jako stavební materiál pro výrobu betonu, musí jít o speciální, vytříděný křemičitý písek o patřičné velikosti jednotlivých zrníček. Ta by měla být v rozmezí mezi 0,6 a 1,2 mm. Příliš velké valouny by totiž filtrovaly nedostatečně a naopak menší zrnka by zadusila filtrační čerpadlo.

venkovní bazén

Ostrost zrn – filtrační písek musí být dostatečně ostrý, aby se mezi zrnky mohly nečistoty zachytit. Ostrost hran je velmi důležitá, protože jakmile se hrany obrousí, písek začne nečistoty propouštět a filtrační schopnost se výrazně sníží. Z tohoto důvodu se také písek musí po určité době měnit za nový, vodní eroze zhruba po dvou až třech letech hrany obrousí a výměna je pak nutná. Výměna filtračního písku však nepředstavuje pro rodinný rozpočet žádný výrazný zásah, písek je velmi levný a je také dobře dostupný.

Zeolit – jistou možností je nahradit křemičitý písek zeolitem. Je to rovněž přírodní záležitost, jedná se o minerál, který je opracovaný do stejných frakcí, a jeho výhoda spočívá v tom, že filtruje celkem třemi způsoby. Za prvé filtruje stejně jako písek – pomocí zachytávání nečistot mezi zrnky, za druhé filtruje uvnitř tím, že se nečistoty zachytávají v drobných vnitřních chodbičkách, a za třetí odchytává z vody toxický amoniak. Zeolit je rovněž dobře dostupný a je také poměrně levný, takže vaši peněženku příliš nevyprázdní.