Kdybychom my lidé stejně jako za starých časů chodili všude bosí, měli bychom o poznání nepříjemnější život. Ve městech sice míváme i docela dobře udržované silnice a chodníky, na kterých by chůze naboso nemusela být problémem, ale ani zde by to nemuselo být to pravé, protože jak všichni víme, zůstává tady na zemi kdeco po vandalech, psech a podobně, a kdybychom tak z nepozornosti do něčeho šlápli… A někde v dosud relativně divoké přírodě by se nám chodilo ještě daleko hůř, tam by nás ohrožovaly terénní nerovnosti, ostré kameny a třeba i nějací ti živočichové, kteří nám nemusí dělat dobře.

nohy v botách

A tak jsme si my lidé zvykli používat boty, kdykoliv někam jdeme. Prostě se obouváme a díky tomu se nám chodí kdekoliv obvykle lépe. Aspoň tedy tehdy, když jsou naše boty kvalitní a když netlačí.

Je ale skutečností, že neexistují univerzální boty, které bychom si mohli obouvat kdykoliv na pouť kamkoliv. Pro různé situace máme různé typy optimálních bot, které nám prokazují třeba i naprosto dokonalé služby. V něčem s chodí do společnosti, v něčem do práce a tak. A není tedy vůbec divu, že máme už i speciální obuv určenou na cesty i do toho nejnáročnějšího terénu. A znáte ji už? Už máte své vlastní trekové boty?

špička boty

Možná je tomu tak. Možná už vlastníte právě tuto obuv, možná si ji obouváte, když vyrážíte třeba do lesů nebo hor. A pak se cítíte daleko lépe, než třeba hrdina z ideologicky zneužívané písně z dob minula, kdy skal a stepí, divočinou, hladový a roztrhán, s puškou v ruce, s ohněm v srdci uháněl vpřed partyzán. Protože v takových trekových botách nepoznáte ani nepohodlí, ani mnohá z rizik, jež mohou zahrozit při používání jiné, nevhodné obuvi. Tady jsou lidské nohy vždy chráněné před jakoukoliv nepřízní prostředí. A to je zejména při delších toulkách přírodou žádoucí. Protože jenom v pohodlí si můžeme jakoukoliv túru náležitě vychutnat.