Vliv rozmístění nábytku

Ergonomie – jeden příklad za všechny: Představte si, že vaše ratolesti budou pracovat každý všední den na domácích úkolech h a vy jim k tomu přichystáte pouze malý psací stolek. Dopadne to tak, že si děti budou odkládat učebnice a sešity na zem a nakonec se jim možná vyplatí psát úkoly na posteli, kde je více prostoru. Dopřejte jim ekonomičtější řešení jejich „pracoviště“, vedle psacího stolu nechte odkládací prostor anebo celý psací stůl pojímejte velkoryseji, např. ve tvaru písmene L nebo U, dle prostorových možností.

nábytek v domě

Volný prostor a vzdušnost – nesnažte se do svého příbytku za každou cenu vměstnat vše, co se vám líbí v obchodech. Vycházejte raději ze skromných požadavků a ponechte vašemu bytovému prostoru více volnosti a vzdušnosti. Časy socialistických obývacích stěn, které „zaplácly“ polovinu místnosti, aby tu druhou obsadila obří čalouněná křesla s konferenčním stolkem, jsou dávno za námi.

barvy v interiéru

Vhodné kombinace – někteří lidé ve snaze mít doma všechno možné či dokonce více stylů najednou kombinují výrobky zhotovené z různých materiálů a v odlišném provedení tak, že výsledný dojem odpovídá rčení „pěsti na oko“. Bytový design návrhy interiérů se na tuto problematiku dívá jinak. Vnímá velmi citlivě soulad v protikladu k nesourodosti a navrhuje řešení, která byste možná kvapem přehlédli. Pro bytové designéry jsou rozhodující nejen vědomosti, ale především zkušenosti a samozřejmě vnitřní cit pro krásu a harmonii. Tito lidé, pokud svou profesi vykonávají zodpovědně, ji mají svým způsobem v rámci pozitivního poslání, podobně, jako třeba špičkoví lékaři léčí své pacienty.

Zásadní roli hrají i barvy

Všimněte si, kolik výrobců nábytku se ladí do temnoty – do tmavých a škaredých barev, kde převládá šedá a černá. Toto jsou barvy smutku, strasti a potíží a přispívají k výrazným a hlubokým depresím. Raději se jim vyhýbejte a zařizujte si interiér tak, aby byl světlý a veselý, v pestrých pastelových tónech. A nenechávejte se přesvědčit, že tohle není „IN“. Toto vám většinou budou tvrdit pseudo odborníci, co sami se sebou řeší vážné problémy.