https://cs.wikipedia.org/wiki/Bankovn%25C3%25AD_%25C3%25BA%25C4%258Det

Zhodnocujte své finance. To dnes v době, kdy inflace dosahuje extrémních procent, slyšíte snad na každém kroku. Způsobů, jak můžeme naše peníze zhodnotit, je hodně. Nejhorší varianta je, pokud necháme peníze jen tak ležet na svém účtu, kde vám každý den jejich hodnota o něco klesne, právě díky inflaci. Odborníci proto radí uložit své peníze někde, kde dosáhnout alespoň nějakého zhodnocení. Upřímně, je ale velmi těžké najít nějaký způsob, kde by se zhodnocování vyrovnalo procentům inflace.

investice

Můžete peníze uložit na spořící účty. Tam ale bývá zhodnocení maximálně 5 %, a to jen pokud budete mít štěstí a narazíte na opravdu výhodnou nabídku účtu. Peníze se vám navíc zhodnocují jen do určité částky. Určitě je to ale lepší varianta než nechat peníze ležet na svém účtu jen tak.

Určitého zhodnocení dosáhnete i třeba pomocí penzijního připojištění. Jenže u něj je omezení, že peníze můžete vybrat až dosáhnete důchodového věku. Pokud teda počítáte s tím, že budete peníze v příštích pár letech potřebovat, není dobré je ukládat zrovna sem.

Další možností jsou investice. Tam už mohou být výdělečná procenta zajímavější. Druhů investic je nespočetně mnoho. Záleží, k čemu více tíhnete a v jaké oblasti se alespoň trochu orientujete. Investujte třeba do zlata, umění, nemovitostí, krypta, cenných papírů, akcií, dluhopisů…výběr je opravdu široký. Pokud se ale v oblasti investic vůbec neorientujete, určitě je dobré si nechat poradit od investičních specialistů.

peníze

Při investicích nemůžete většinou čekat, že se vám za rok investovaná částka zdvojnásobí. Takové představy jsou v 99% nereálné. Čím více peněz investujete, tím více můžete vydělat, ale také tím více ztratit. Neměli byste nikdy investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit a o kterých víte, že je budete v blízkém časovém horizontu potřebovat. Investicemi se dá vydělat slušná částka, pokud máte ale dobrou investiční strategii, čas a hromadu trpělivosti. Určitě to není pro lidi, kteří budou panikařit a vybírat peníze hned, jak uvidí, že se jejich investice o něco propadla.

Pokud potřebujete získat peníze rychle, místo investic pro vás bude vhodnější zvolit nějaký způsob financování. Například americkou hypotéku.